E - mail

Učebnice o PC dle osnov ECDL
Windows XP, Microsoft Office, tvorba webu, návody, nastavení

Poskytovatel

Serverů, které Vám zdarma poskytnou e-mailovou schránku, je dost a máme tedy z čeho vybírat.

Pokud nevíte proč to dělají, odpověď je prostá. Zajišťují si tím Vaši návštěvnost a tím, že někomu pošlete e-mail, budete onen server zároveň propagovat.

Jmenujme tedy některé servery, kde si můžeme e-mail jednoduše zřídit, na těchto adresách je najdeme:

Existuje jich pochopitelně víc, nejoblíbenější je Seznam.cz. Registrace je jednoduchá na všech, stačí kliknout na odkaz typu "registrovat nový e-mail" a vyplnit pár údajů.

Přístup do schránky

Pak můžeme do své schránky přistupovat přes webové rozhraní poskytovatele, kde můžeme zároveň provádět různá nastavení, např. přesměrování na jinou adresu, upozornění na novou zprávu SMSkou, nebo automatickou odpověď, když třeba jedeme na dovolenou a nebudeme mít ke schránce přístup.

Druhá možnost přístupu do naší schránky je pomocí nějakého e-mailového klienta, tedy nějaké aplikace, kterou máme v počítači a e-maily si stahujeme na náš pevný disk. Záleží na tom, co komu vyhovuje. Známou aplikací je např. Outlook Express, který je součástí Windows. Nastavení Outlook Expres.

Spam

Nevyžádaná pošta. To jsou ty reklamy na Viagru a podobně. Tento název se rozšířil hlavně v souvislosti s e-mailem, ale nevyžádanou poštu můžeme dostávat i přes SMS atd. Opak spamu je ham, ale tento název se moc nepoužívá.

Poskytovatelé e-mailu většinou poskytují i tzv. antispamový filtr, který dokáže spamy vyfiltrovat, nebo si můžeme pořídit antispam samostatně do svého počítače, někdy je součást antivirového programu, pokud jde o nějaký komplexní nástroj pro naši bezpečnost.

Upozornění:
Spamu se hodně využívá pro šíření virů a jiného škodlivého softwaru, nikdy tedy neotevírejte přílohy, které nám s e-mailem od neznámého člověka přijdou.

Omezení serveru

Každý poštovní server, přes který můžeme poštu posílat (smtp), má omezení velikosti jedné zprávy. Pokud tedy dáme jako přílohu třeba fotografie, sice zabalené v archivu, ale stejně moc velké, zpráva se nám neodešle. Musíme fotky rozdělit do více zpráv.
Např Seznam.cz má omezení 13MB na příchozí i odchozí poštu. (Rok 2007)

Netzin.cz
Netzin.cz

Copyright © Apu.cz 2007, Všechna práva vyhrazena, kontakt

Partner webu: Počítače - knihy na xBook.cz
Marketing na internetu, SEO, reklama
Encyklopedie software