Historie internetu

Učebnice o PC dle osnov ECDL
Windows XP, Microsoft Office, tvorba webu, návody, nastavení

Vznik se datuje na rok 1962, kdy byl zahájen projekt agentury DARPA. Šlo o to, aby americké vojenské základny mohli komunikovat po síti, která nemá žádný centrální uzel, to znamená, aby síť fungovala i při poruše některého z počítačů, a aby nebyla ohrožena a vyřazena z provozu díky zničení onoho uzlu.

Tak vznikl v roce 1969 ARPANET, z počátku sloužil pouze pro armádní účely, později se k němu začali připojovat i některé university. Byl čistě nekomerční záležitostí.

V roce 1972 vznikl první e-mailový program, vyvinul ho Ray Tomlinson.

V roce 1984 vznikl DNS - Domain Name System, který nám umožňuje zadávat textovou adresu, namísto IP adresy.

Pojem "internet" vznikl v roce 1987.

V roce 1989 vyvinul Tim Berners-Lee hypertextové dokumenty, tedy texty, které mohou obsahovat hypertextové odkazy na další dokumenty umístěné klidně na druhém konci světa. Tomuto systému se říká World Wide Web, tedy naše známé WWW.

Komerční provoz internetu se datuje od roku 1992, kdy bylo umožněno připojení na páteřní síť internetu i komerčním subjektům.

Připojení tehdejší ČSFR k internetu se datuje na listopad 1991, kdy proběhli první úspěšné pokusy připojení na uzel v Linci. Slavnostní zahájení se uskutečnilo 13.2.1992. Internet se u nás postupně rozšiřoval do vysokých škol, ministerstvo školství v prosinci 1991 uvolnilo 20 milionů korun na vybudování páteřní sítě internetu spojující univerzitní města.

Počet uživatelů na celosvětovém internetu ( Z Wikipedie ):

Netzin.cz
Netzin.cz

Copyright © Apu.cz 2007, Všechna práva vyhrazena, kontakt

Partner webu: Počítače - knihy na xBook.cz
Marketing na internetu, SEO, reklama
Encyklopedie software