Vyhledávač

Učebnice o PC dle osnov ECDL
Windows XP, Microsoft Office, tvorba webu, návody, nastavení

Existuje jich dost, nejpoužívanější u nás je Seznam.cz, dále Jyxo,Atlas,Google a další. (Tyto nejsou nijak řazeny podle užívanosti.) Každý má nějaký svůj oblíbený.

Každá firma, která provozuje svůj vlastní vyhledávač, má svého robota, tedy program, který sám prohledává internet a své zjištění ukládá do databáze. Nejrychleji ji najde pomocí odkazu, který z jiné strány vede na tu ještě neznámou, tam potom sleduje další odkazy a takhle si zaznamená všechny stránky.

Pokud už je má v databázi, při vyhledávání je řadí hlavně podle shody. Zadáme li např. slovo "blbost", na prvním místě by měla být stránka, která se jmenuje blbost.cz. Na dalších pozicích potom záleží na titulku stránky a na obsahu stránky, k tomu se v (X)HTML používají nadpisy a jsou pro ně speciální značky.

Jenže když existuje víc stránek s hlavním nadpisem "Blbost" a za předpokladu, že neexistuje web, který se jmenuje "Blbost.cz", která stránka tedy bude jako první?

Některé vyhledávače mají svůj systém hodnocení, podle kterého určují, která stránka bude upředňostnována, přičemž záleží hlavně na tom, kolik odkazů z jiných stránek na jakou míří. Pokud tedy bude 10 stránek odkazovat na jednu, ta jedna na tom bude v tomto systému hodnocení lépe než těch deset, ovšem záleží i na důležitosti těch stránek, ze kterých je odkazováno, vyhledávače mají svůj vzorec na tento výpočet. (U Googlu ukazuje hodnotu webu PageRank, u Seznamu S-Rank, u Jyxa JyxoRank atd.) Tohle je především důvod, proč si tvůrci webů vyměňují odkazy.

Pozicí ve výsledcích vyhledávání se zabývá obor SEO.

Zajímají li Vás podrobnosti k PageRanku, přesný popis je na Wikipedii.

Netzin.cz
Netzin.cz

Copyright © Apu.cz 2007, Všechna práva vyhrazena, kontakt

Partner webu: Počítače - knihy na xBook.cz
Marketing na internetu, SEO, reklama
Encyklopedie software