Rady při výběru počítače

Učebnice o PC dle osnov ECDL
Windows XP, Microsoft Office, tvorba webu, návody, nastavení

V první řadě je třeba si uvědomit, za jakým účelem chceme počítač kupovat.
Neexistují nějaká přesně daná kriteria, ale můžeme si je rozdělit na tři základní druhy:


Kancelářský:

Pokud si kupujete počítač do kanceláře, zřejmě budete mít jen minimální požadavky na výkon, protože aplikace Word či Excel Vám obslouží i pc s malou operační pamětí, nepotřebujete žádnou výkonnou grafickou kartu ani výkonný procesor. Výhoda této volby je pochopitelně cena. kancelářský počítač
(Přičemž to celé má výhodu i pro zaměstnavatele, jelikož mají jistotu, že jejich zaměstnanci nebudou hrát během pracovní doby hry. Prostě to nejde.)

V tomto případě je třeba upozornit, že pokud kupujete pc pro firemní účely, potřebujete opravdu legální software. Nemá smysl si myslet, že Vás nikdo neodhalí, protože to tak třeba bude, ale třeba taky ne a v tom případě se to opravdu nevyplatí.
Pokud si nechcete kupovat Microsoft Office, existuje náhradní řešení: Openoffice


Pracovní:

počítač na doma Asi nejrozšířenější požadavek.

Tento druh pc si vyberete sami podle toho, co přesně potřebujete, je zbytečné vypisovat všechny možnosti. Dejme tomu, že budete pracovat ve Wordu a zároveň v nějakém grafickém programu, pak je jasné, že potřebujete dobrou grafickou kartu atd. atd.
Obecně lze říct, že čím výkonější procesor a větší paměť RAM, tím lepší.


Na hry:

počítač Do obchodu často chodí zákazníci s tím, že řeknou: počítač
"Chtěl bych nějakej počítač, co nejlevnější, nemusí bejt moc dobrej, bude jenom dětem na hry."
To si odporuje, protože právě na hraní dnešních 3D akčních her potřebujete opravdu velký výkon všech komponentů, prostě co "nejnadupanější mašinu".
V této oblasti také počítejte víc než kdekoli jinde s tím, že Vám pc rychle "zestárne", protože vývoj her a k tomu odpovídajících výkonných pc jde dopředu velmi rychle.


Notebook:

notebook

Musíme si uvědomit, že hlavní důraz při výrobě notebooku je kladen samozřejmě na přenositelnost, s čímž jsou spojena různá omezení. Nikdy nebude dosahovat takových výkonů jako stejně drahý stolní počítač, jinak řečeno: za stejný výkon zaplatíme zhruba o deset tisíc víc.
Hlavním důvodem je teplo. Samotný procesor dokáže vyprodukovat třeba až 50W tepla, které není problém vyfoukat větráčkem ze skříně počítače stolního, u notebooku je to ale horší. Pokud se pohybujeme v cenové relaci do třiceti tisíc, můžeme se pak setkat třeba s označením procesoru: "Intel Celeron". Je hodně používaný a hodně lidí ho považuje za dobrý, což nikdo nepopírá. (Většinou.) Označení "Celeron" ale znamená, že procesor je schválně omezený, chcete-li ořezaný, tak, aby se snížil jeho výkon a tím i produkce tepla.


Rada na závěr:

 • Nekupujte si "levný" počítač v supermarketech. Jsou tam vždy uváděny vysoké hodnoty např. operační paměti i procesoru, ale pak si ho přinesete domů, chcete hrát hru a zjistíte, že grafická karta to nezvládá.
  (To jen příklad, na něčem se přece ušetřit musí, aby Vám mohla být nízká cena nabídnuta.)
 • Prostudujte si komponenty a nenechte se ošálit.
 • Pokud máte dost peněz a uvidíte někde nějaký super nový počítač, nekupujte ho. Vývoj komponentů má vždy různé směry a z nich vydrží jen jediný, mohlo by se Vám tedy stát, že koupíte něco, do čeho se už za pár měsíců přestanou komponenty vyrábět.


  další kapitola:
 • Netzin.cz
  Netzin.cz

  Copyright © Apu.cz 2007, Všechna práva vyhrazena, kontakt

  Partner webu: Počítače - knihy na xBook.cz
  Marketing na internetu, SEO, reklama
  Encyklopedie software