Hardware - Ochrana počítače

Učebnice o PC dle osnov ECDL
Windows XP, Microsoft Office, tvorba webu, návody, nastavení
Zabýváme se hardwarem, pokud Vás zajímá ochrana z hlediska software, podívejte se do Bezpečnosti Windows.

Možná už jste od někoho slyšeli, že "mu shořel počítač". Jedná se sice o jev "ojedinělý", ale může se to stát každému, není to nic úplně zvláštního.

Počítač jako takový je totiž velmi citlivý na proudové nárazy z elektrické sítě (a to i na zpětné, když třeba vypadne proud). Škodí mu už jen to, když ho vypínáme a zapínáme.

Při proudovém nárazu se nám v lepším případě spálí transformátor, v tom horším celá nebo část základní desky.

Pokud si kupujeme počítač za větší peníze, neměli bychom tedy zapomínat na prevenci proti tomu, je lepší investovat do ochranného zařízení, než potom kupovat novou základní desku, nebo rovnou nový počítač.

Zařízením, které poskytují kompletní ochranu hardware našeho počítače se říká UPS. Je to nepřetržitý zdroj napájení, má v sobě baterii, takže při výpadku proudu počítač běží dál, čímž jsou ochráněna i naše zatím neuložená data. Zařízení má za úkol hlavně vyrovnávat poklesy napětí v síti, přepětí, proudové nárazy. Co je zapojeno za ním (samotný počítač, modem na internet, případně další zařízení) je chráněno.

Při kupování počítače je proto dobré si pořídit i UPS, nebo alespoň nějaký jednoduchý chránič proti proudovým nárazům a přepětí.

Cena UPS se pohybuje zhruba od 1500,- do 10 000,- Kč, další zařízení (bez baterie) lze pořídit za pár stovek.


Další článek:

Netzin.cz
Netzin.cz

Copyright © Apu.cz 2007, Všechna práva vyhrazena, kontakt

Partner webu: Počítače - knihy na xBook.cz
Marketing na internetu, SEO, reklama
Encyklopedie software