Hardware - Tiskárna

Učebnice o PC dle osnov ECDL
Windows XP, Microsoft Office, tvorba webu, návody, nastavení

Při pořizování tiskárny si opět musíme uvědomit, na co a jak často ji budeme potřebovat. Obecně platí, že čím levnější tiskárna, tím dražší provoz a samozřejmě naopak. Existují tři základní druhy:


Jehličková tiskárna

Funguje podobně jako psací stroj. Jehlička naráží přes pásku s barvou na papír, který se posouvá na válci.
Její nevýhody :

Její

výhody:

Shrnutí:
Používá se také v pokladnách.
Hodí se spíš do kanceláří, nebo pokud často tiskneme texty. Jednou za čas prostě koupíme pásku s barvou, jednou za pár let let promažeme tiskovou hlavu a zhruba jednou za deset let (podle toho jak moc ji používáme) vyměníme válec, který se nárazy deformuje. (Velmi málo.)


Inkoustová tiskárna

Nejpoužívanější v domácnostech pro běžné uživatele. Nejlevnější.(Cena zhruba od 1200,-Kč)
Dělí se na dva základní druhy:

Rozdíl je v tom, že pokud budeme mít integrovanou hlavu, budeme pokaždé, když nám dojde barva, kupovat vlastně celou tiskárnu znova. Zbytek má hodnotu tak dvě stovky, barvu s hlavou koupíme zhruba za 1000,-Kč, což udává cenu nově zakoupené tiskárny zhruba na 1200,-Kč, je tedy opravdu nejlevnější. Výhodou tohoto systému je stálá kvalita tisku, časem se nám tisk nezhoršuje, protože tiskárnu udržujeme novou.

poznámka:

Do zásobníku barvy můžeme barvu sami dolévat, zhruba tak třikrát, než kvalita tisku díky opotřebované hlavě znatelně klesne.
Na tisk fotografií používejte fotopapír, budete mít stejnou kvalitu jako ze specializovaných obchodů. inkoustová tiskárna

Za tiskárnu s

oddělenou hlavou

zaplatíme trochu víc, protože hlava, která v tomto případě určuje celou životnost tiskárny, musí být pochopitelně kvalitnější. Pak už kupujeme jen barvu.

Mějme na paměti, že pokud nebudeme používat barvu přímo od výrobce, nebudeme moci uplatnit ani záruku.
Každý výrobce ji okamžitě zamítne.

Údržba inkoustové tiskárny:

Málokdo z domácích uživatelů ví, že inkoustovou tiskárnou by se mělo tisknout, jinými slovy není určena těm uživatelům, kteří netisknou jednou za půl roku jednu stránku. Důvod: Barva může v tiskové hlavě zaschnout a v tom případě je celá tiskárna nepoužitelná, lepší než potom kupovat hlavu je koupit celou tiskárnu. Nedávejte tedy tiskárnu na topení, na slunce, a jednou za čas vytiskněte aspoň stránku. Přímo v nabídce softwaru tiskárny je položka údržba, kterou se všechny trysky pročistí.


 

multifunkční zařízení

 

 

Multifunkční zařízení

Moderní způsob domácího spojení tiskárny (většinou inkoustové s oddělenou hlavou), scanneru a tím i kopírky.  Pořídíte ho docela levně, zhruba od 2000,-Kč výš. Někdo tvrdí, že takové zařízení je poruchové, ale u značkových strojů s tím mít problém nebudete, v každém případě máte záruku, takže o nic nejde.


Laserová tiskárna

Její hlavní nevýhodou je cena. Barevnou můžete sice pořídit zhruba za 6000,-Kč, ale kvalita rozlišení je tak nízká, že třeba na tisk fotografií je absolutně nevhodná. Zajímavé je, jak vlastně funguje:
Laser na pokyn softwaru vykresluje z jedné strany na válec písmenka tím způsobem, že kde se laser válce dotkne, tam ho staticky nabije. Válec se otáčí, prochází zásobníkem s barvou (v tomto případě ji můžeme přirovnat k sazím) a kde je válec staticky nabitý, tam se saze nalepí. Válec se otáčí dál až k papíru, kde na něj takto vytvořená písmenka obtiskne. Samotný papír pak prochází pecí s teplotou asi 350°, což je těsně pod bodem vzplanutí papíru a tím do něj písmenka zapeče.

Nevýhody:

Pokud použijete jiný, než klasický kancelářský papír bez voskování, písmenka na něm nebudou držet.
Toner (náplň z barvou) je drahý, vydrží přibližně na 1500 stránek.


Další článek:

Netzin.cz
Netzin.cz

Copyright © Apu.cz 2007, Všechna práva vyhrazena, kontakt

Partner webu: Počítače - knihy na xBook.cz
Marketing na internetu, SEO, reklama
Encyklopedie software