Excel - Hypertextový odkaz,
Ukotvení příček, Jména listů, Filtr

Učebnice o PC dle osnov ECDL
Windows XP, Microsoft Office, tvorba webu, návody, nastavení

Na této stránce:
Hypertextový odkaz, Ukotvení příček, Jména listů, Filtr

Hypertextový odkaz

Zadávání hypertextového odkazu, stejného jaký známe z internetových stránek, je velmi jednoduché a nemusíme odkazovat jen do internetu, ale třeba i na jiný dokument v našem počítači nebo ve složce.

Upozornění:
Zadáváním odkazu vlastně míříme nějakou cestou, např složka se jmenuje excel, takže odkaz bude excel/název souboru. Z toho vylývá, že pokud někdy později soubor přesuneme jinam, odkaz nebude fungovat.

Nejjednodušší je napsat prostě internetovou adresu, např. www.mysmas.cz , po odentrování se odkaz sám vytvoří a po kliknutí na něj se na adresu přesuneme.

Odkaz můžeme skrýt i za jakékoliv slovo. Např. napíšeme MyšMaš, nabídkou pravého tl.myši zvolíme "Hypertextový odkaz" a do řádku pro adresu napíšeme adresu. To můžeme udělat až z uzavřené buňky.

Podobně můžeme odkazovat na místo v dokumentu, nebo na jiný dokument či jiný list. Nabídka okna hypertextový odkaz je jasná, stiskem tlačítka síť www se otevře prohlížeč a můžeme požadovanou stránku nalézt, hned nad tím je tlačítko "Soubor", to otevře průzkumníka a můžeme nalézt soubor, na který chceme odkazovat. Po stisku na hotový odkaz se odkazovaný dokument otevře.


Ukotvení příček

Pokud máme nějakou dlouhou tabulku směrem dolů nebo i doprava a posouváme jí, když v ní chceme číst, můžeme si ukotvit nadpisy sloupců i řádků.

Stačí když klikneme na buňku, kolem které se má tabulka ukotvit a použijeme nabídku "Okno" - "Ukotvit příčky".

ukotvení příček V tomto případě budou ukotveny názvy měsíců a když budeme stránkou rolovat dolů, budou zůstávat na svém místě.

ukotvení příček V tomto případě budou ukotveny názvy měsíců a levý pruh s čísly ledna, při rolování budou zůstávat na svém místě.

Kdekoliv na stránce pak můžeme použít volbu "Okno" - "Uvolnit příčky"


Jména listů

jména listů

Kliknutím pravého tlačítka myši na záložku listu se zobrazí nabídka, pomocí níž můžeme list přesunout, zkopírovat, odstranit a přejmenovat.

Horní nabídkou "Vložit" - "List" můžeme vkládat další listy.


Filtr

už jsme si řekli, jak můžeme u velké tabulky ukotvit příčky, ale můžeme z ní též vybírat a to nejjednodušeji pomocí automatického filtru.

Stačí, když najedeme třeba na horní seznam měsíců a zvolíme v horní nabídce "Data" - "Filtr" - "Automatický filtr"
(Rozšířeným filtrem můžeme zvolit přesně oblast dat, která má být vyfiltrována.)

automatický filtr

Zvolíme kritérium, které má v tabulce zůstat a to také zůstane. Např. když vedeme sklad zeleniny a ovoce, budeme přidávat postupně záznamy do sloupce s názvem "Název ovoce" a budeme tam mít jablka, hrušky atd, pokud vyfiltrujeme hrušky, zůstanou nám jen řádky s hruškami.

Filtr lze zrušit stejnou nabídkou jako při jeho vytvoření.


Na začátek stránky

Další kapitola:

Propojení listů a sešitů

Netzin.cz
Netzin.cz

Copyright © Apu.cz 2007, Všechna práva vyhrazena, kontakt

Partner webu: Počítače - knihy na xBook.cz
Marketing na internetu, SEO, reklama
Encyklopedie software