Excel - Vzorečky a funkce

Učebnice o PC dle osnov ECDL
Windows XP, Microsoft Office, tvorba webu, návody, nastavení
Na této stránce:
Sčítání, Ruční zadání vzorečku, Vkládání funkcí, funkce "Když"

Jak bylo řečeno na začátku, Excel je taková obří kalkulačka obsahující opravdu hodně funkcí, z nichž většinu běžný uživatel nikdy nepoužije.

Nejjednoduší funkcí je asi sčítání. Najedeme prostě na nějakou buňku a použijeme AutoSum pokud chceme sčítat buňky v určité souvislé oblasti. Prostě přejedeme sloupec nebo řádek a stiskneme klávesu Enter. V buňce, kterou jsme měli označenou, se zobrazí výsledek, který se bude měnit podle hodnot v buňkách, ke kterým se vztahuje. Když v nějaké z těchto buněk změníme číslo, výsledek se změní, neustále se bude počítat.

Stane se, že chceme sčítat dva sloupce nebo dvě buňky, které jsou každá jinde. V tom případě použijeme označování pomocí klávesy CTRL, čili označíme jednu buňku, podržíme klávesu CTRL a označujeme další, které potřebujeme.

Použít můžeme i klávesu SCHIFT, klikneme na počáteční buňku oblasti, pak podržíme klávesu SCHIFT a klikneme na poslední buňku oblasti. Toto jsou podrobnosti, který by měl každý znát z jiných programů Windows a Office, věnuje se tomu kapitola Klávesové zkratky.

řádek zobrazení Horní řádek Excelu nám může sloužit k tomu, abychom viděli, v jaké buňce se skrývá jaký vzoreček, nebo jaká funkce. Při označení buňky se v tomto řádku zobrazí, co přesně v ní je. Pokud se tento řádek nezobrazuje, dá se to nastavit.

Ruční zadání vzorečku

Abychom přesně pochopili podstatu toho všeho, zkusíme si zadat vzoreček do buňky ručně. Dělá se to tak, že označíme buňku, ve které chceme výsledek a napíšeme =, tím každý vzoreček začíná.

vzoreček

Budeme chtít např. sečíst hodnoty ve dvou buňkách na souřadnicích C7 a E7. Vzoreček, který napíšeme bude tedy vypadat takto: =C7+E7, přesně takhle ho napíšeme na numerické klávesnici, nic víc na tom není. Výsledek v buňce se bude měnit podle hodnot v buňkách C7 a E7.

Samozřejmě nemusíme jen sčítat, ale můžeme používat i další znaménka, vzorečky budou vypadat takto:
=C7-E7
=C7*E7
nebo
=C7/E7

Souřadnice nemusíme zadávat ručně, napíšeme =, myší klikneme na C7, napíšeme + a klikneme na E7, stiskneme enter a je hotovo.

Nemusíme se ani omezovat na hodnoty v buňkách, chceme li např., aby výsledek byl dvacetinásobkem hodnoty z buňky E7, vzoreček bude vypadat takto:
=E7*20

Číslo 20 můžeme zadat ručně a nebo ho mít v nějaké buňce, třeba A1, v tom případě bude vzoreček vypadat takto: =E7*A1, když pak někdy změníme v buňce A1 20 na 30, bude se počítat třicetinásobek.


Vložit funkci

Nemusíme se omezovat na základní matematické funkce, ale využít dalších mnoha.

Dostaneme se k nim buď tlačítkem vložit funkci tlačítko vložit funkci nebo nabídkou "Vložit" - "Funkce"

menu vložení funkce

U každé si můžeme přečíst, co přesně znamená.

Zvolíme li např. průměr, bude se v řádku ukazovat =PRŮMĚR(C7;E7)


Zajímavá je

Funkce "Když"

Pokud ji nemáme ve funkcích naposled použitých, najdeme ji v logických.

Funguje tak, že do první řádky vložíme podmínku. Kliknutím na čtvereček vpravo můžeme vybírat buňky, nebo je rovnou zapsat ručně a zvolit podmínku, tak např. pokud bude hodnota v buňce C7 větší než v buňce E7, bude to dobře. Zápis bude vypadat takto: C7>E7

Do dalších řádků napíšeme, co se zobrazí když ano a co když ne. (Může to být hodnota nějaké buňky, nebo další vzoreček z buněk, nebo prostě text.

funkce "když"

V buňce výsledku se tedy bude zobrazovat slovo "správně", když bude číslo v buňce C7 větší než v buňce E7.

Poznámka: > - tato znamínka nalezneme vpravo vedle mezerníku a použít je můžeme podržením pravého altu.


Na začátek stránky

Další kapitola:

Podmíněné formátování

Netzin.cz
Netzin.cz

Copyright © Apu.cz 2007, Všechna práva vyhrazena, kontakt

Partner webu: Počítače - knihy na xBook.cz
Marketing na internetu, SEO, reklama
Encyklopedie software