Připojení k internetu

Učebnice o PC dle osnov ECDL
Windows XP, Microsoft Office, tvorba webu, návody, nastavení

V dnešní době existuje hodně poskytovatelů internetového připojení.

Jde o způsob, jakým se připojujeme. Nejvíc se u nás používá:

ADSL

Rychlost dat směrem k uživateli je vyšší, než od uživatele směrem do internetu. Pro přenos se využívá kabel telefonní linky, ale poskytovatel nemusí být nutně Telefónica O2.

Další poskytovatelé

Tito poskytovatelé si pronajímají linky od O2, nemají vlastní síť, dokáží být levnější, záleží na tom, jaké podmínky zákazníkovi vyhovují.
Jde např. o FUP (Fair User Policy) - omezení přenosu dat kvůli vyváženosti zatížení DSLAMU (části ústředny potřebné pro přenos dat). Pokud uživatel překročí FUP, u O2 mu až do začátku dalšího měsíce klesne rychlost, kdežto např. u Volny zaplatí za další data, ale rychlost neklesá. Samozřejmě lze objednat i ADSL bez datového omezení.

Potřebný hardware

Wi-Fi

Původním smyslem této technologie bylo zajistit spojení mobilních zařízení do lokálních sítí LAN. Postupem času se stala standardní součástí notebooků a také se začala využívat pro připojení na internet.

Je těžké říct, jestli je toto připojení kvalitní nebo ne. Hodně záleží na poskytovateli a z jeho pohledu na tom, kolik uživatelů se na jeden jeho vysílač připojí. Ve městě můžeme mít vysokou rychlost bez datového omezení za dobrou cenu, ale někde na vesnici zaplatíme víc, signál nebude tak silný, takže ho bude ovlivňovat nepřízeň počasí a rychlost bude samozřejmě nízká.

Poskytovatelem může být teoreticky každý, stačí mít nějaké hodně rychlé připojení k internetu bez datového omezení a vysílačem ho sdílet s dalšími uživateli.

Potřebný hardware

Kabelová televize

Rychlost, cena i kvalita je srovnatelná s internetem po pevné lince. Rozdíl je v tom, že uživatel nemusí platit paušál za samotnou pevnou linku, většinou ale musí platit paušál za televizi, což se mnohým zdá výhodnější.

Potřebný hardware

Netzin.cz
Netzin.cz

Copyright © Apu.cz 2007, Všechna práva vyhrazena, kontakt

Partner webu: Počítače - knihy na xBook.cz
Marketing na internetu, SEO, reklama
Encyklopedie software